Poradnia Psychologiczna Centrum Medyczne w Łańcucie
Życzenia Bożonarodzeniowe
Pokój na ziemi ludziom,
a w niebie cisza gwiazd,
grają anieli,
świat się chlebem dzieli.
Świat ma dziś świąteczny blask …
Pięknych i radosnych świąt,
Pełnych rodzinnego ciepła
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
życzy Dyrekcja , Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy
Zespołu Szkół w Medyni Łańcuckiej
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 informuję, że:
1) Uczniowie szkoły podstawowej przechodzą na edukację zdalną w terminie:
20.12- 22.12 oraz 3.01- 5.01.2022r2) Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/ 2022:
- 23.12.- 31.12.2021 – zimowa przerwa świąteczna
- 6. 01. 2022. - dzień ustawowo wolny
- 7.01.2022 – dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktyczno- wychowawczych
3) Na wniosek Rodziców uczniów kl. I- III /złożony do 17.12., u wychowawcy/, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w dniach: 20.12- 22.12 oraz 3.01.- 5.01. oraz 7.01.2022- szkoła zapewni opiekę świetlicową.
4) Przedszkole pracuje bez zmian, w trybie stacjonarnym.
Wycieczka kl. I - III - sala zabaw
Nowa galeria Wycieczka kl. I - III - sala zabaw została dodana do albumu fotograficznego
29
Podsumowanie Akcji Mikołajkowej
Organizatorzy zbiórki darów
na rzecz podopiecznych
Domu Pomocy Społecznej w Starej Wsi
składają serdeczne
dla wszystkich,
którzy darem swojego serca
wsparli tegoroczną Akcję Mikołajkową.
11Dary rzeczowe ofiarowali:
Z grupy „Wiewiórki” – Szymon Dzierżak,
Z grupy „Sówki”- Laura Gołojuch, Nikodem Grzesik, Malwina Nawój,
Z kl. I – Milena Babiarz, Hanna Wrzos, Miłosz Babka, Nikola Gołojuch, Maja Kawalec, Bartosz Grzesik, Szymon Mączka, Gabriel Żelazny, Hubert Ruta, Weronika Urbanik,
Z kl. II – Szymon Przybyło, Julia Lęcznar,
Z kl. III – Krzysztof Wrzos, Ksawery Dubiel,
Z kl. IV – Veronica Ricca, Jan Grzesik, Julia Głowiak, Natan Chmiel,
Uczniowie kl. V – Dawid Ożóg, Maja Litwin, Alessandra Ricca, Aleksandra Malec, Alicja Kot, Zofia Szymańska, Oliwier Fołta, Emilia Lęcznar,
Z kl. VI – Maksymilian Sala, Lena Kawalec, Amelia Nawój, Emilia Kłosowska, Julia Sieńko,
Z kl. VII – Sylwia Rzeszutek, Jakub Grata, Oliwia Żelazny,
Z kl. VIII – Kinga Sala, Martyna Kuźniar, Eryk Sieńko
oraz nauczyciele, pracownicy, Dyrekcja Zespołu Szkół w Medyni Łańcuckiej, a także anonimowi darczyńcy.
Mikołajki w przedszkolu
Nowa galeria Mikołajki w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
21
TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA „Żyję zdrowo, ciekawie i sportowo!”
Od 22 do 26 listopada 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia. W tym czasie realizowane były różne działania, które miały na celu propagowanie zdrowego, aktywnego i odpowiedzialnego stylu życia. Dbaliśmy też o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa.
W Tygodniu Promocji Zdrowia wychowawcy wszystkich klas szkoły podstawowej zrealizowali ze swoimi uczniami kilka wybranych zadań w zależności od możliwości organizacyjnych. Wśród nich były:
- gazetki klasowe o tematyce zdrowego odżywiania,
- plakat klasowy – „Jesienne Drzewo Zdrowia”,
- plakat klasowy - „Talerz Zdrowia”,
- wykonanie w klasach zdrowych kanapek, sałatek owocowych czy warzywnych lub szaszłyków,
- konkursy klasowe z wiedzy o zdrowiu,
- konkurs szkolny na „Przepis na zdrowe danie, przekąskę lub sałatkę”,
- projekcje filmów edukacyjno – profilaktycznych o zdrowiu, np. „10 zasad zdrowego odżywiania”, „Składniki żywieniowe obecne w żywności”, Anoreksja i bulimia”.
Podczas naszego Tygodnia Promocji Zdrowia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej spotkali się ze stomatologiem - Panią Anną Wrzos. Pani doktor w bardzo ciekawy i obrazowy sposób opowiedziała o swojej pracy i konieczności troski o higienę jamy ustnej. W imieniu społeczności szkolnej – DZIĘKUJEMY Pani Annie za wizytę w naszej szkole oraz poświęcony czas.
Z kolei uczniowie klasy IV i V odwiedziła higienistka szkolna – Pani Elżbieta Jurek, która m.in. przedstawiła uczniom zakres swojej pracy, omówiła zasady sanitarne obowiązujące w obecnej sytuacji epidemicznej oraz zachęciła do wykonywania / korzystania z różnych badań profilaktycznych.
Uczniowie na każdy dzień Tygodnia Promocji Zdrowia zakładali element ubioru (np. koszulkę czy spodnie) w wyznaczonym kolorze dnia oraz na przerwach jedli zdrowe produkty spożywcze (np. owoce/ warzywa) w danym kolorze. Były to:
• poniedziałek - kolor żółty,
• wtorek - kolor czerwony,
• środa - kolor zielony,
• czwartek - kolor biały,
• piątek - kolor jesieni.
Pierwsze litery kolorów z trzech dni są jednocześnie pierwszymi literami wyrazów w naszym haśle przewodnim wybranym na ten czas - ŻYJĘ CIEKAWIE, ZDROWO I SPORTOWO!
Ponadto we wtorek i czwartek w sali gimnastycznej uczennice klasy VIII przygotowały dla wszystkich chętnych AEROBIK. Młodsi i starsi uczniowie na zajęciach wychowania fizycznego uczestniczyli w przygotowanych przez uczących turniejach/ konkursach lekkoatletycznych, które zawsze wyzwalają dużo emocji i spotykają się z zainteresowaniem uczniów.Promocja aktywności fizycznej wśród dzieci młodzieży jest bardzo ważna.Ruch sprzyja nie tylko zdrowiu, ale pomaga również ciekawie wykorzystać czas wolny i dzięki redukcji stresu wpływa na mniejszą podatność na nałogi.
Wszystkie działania obejmujące różne aspekty zdrowego stylu życia miały na celu propagowanie właściwych postaw w młodym wieku. Mamy nadzieję, że wpojone w młodości zdrowe nawyki zostaną z uczniami na lata i pozwolą im cieszyć się dobrą formą przez całe życie.
65
List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
Wycieczka do Oświęcimia
- 6
16.09.2021 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Oświęcimia. Mieli okazję zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz - Birkenau. Z dużym zainteresowaniem poznawali mechanizmy działania tego miejsca, trudy obozowego egzystencji więźniów żyjących w nieludzkich warunkach oraz sposoby ich masowej zagłady. Dla wszystkich były to niezapomniane przeżycia.
Drugim punktem na trasie wycieczki był zamek w Pieskowej Skale, gdzie poznali ciekawą historię tego miejsca z wieloma ciekawostkami i legendami.
Sówki z Przedszkola w Medyni Łańcuckiej w ogólnopolskiej kampanii społecznej „BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA”
- 7
Pomysłodawcą projektu BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA jest Fundacja Burza Mózgów. Biblioteka Przedszkolaka to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych u dzieci przedszkolnych, podniesienie kompetencji metodycznych kadry pedagogicznej oraz zaangażowanie do czytania międzypokoleniowego dzieci, rodziców i seniorów.
W naszym przedszkolu warsztaty inaugurujące Bibliotekę Przedszkolaka przeprowadził Pan Łukasz Dębski – pisarz i autor książek dla dzieci. Przekazał nam minibibliotekę - kuferek z 10 książkami (atrakcyjne nowości oraz klasyka polska i światowa w nowych wydaniach). Każde dziecko otrzymało arkusze/karty pracy do realizacji działań warsztatowych, a nauczyciele instrukcje i pomoce kreatywne do przeprowadzenia kolejnych spotkań czytelniczych. Uczestnicząc w projekcie dzieci będą tworzyć własną spersonalizowaną książkę, rozwijać swoją wyobraźnię,a przede wszystkim aktywne zainteresowanie książką
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 4
20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła Konwencję o prawach dziecka - uniwersalny dokument gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przez różnymi niebezpieczeństwami. Daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje rożne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 19 listopada włączyła się również nasza szkoła. W akcje zaangażował się Samorząd Uczniowski. Jego członkowie wybrali niektóre artykuły z Konwencji i wyeksponowali je na schodach, tak by każdy mógł je zobaczyć. Dodatkowo na korytarzach tego dnia dominował kolor niebieski - uczniowie zadbali o element swojego stroju w tym kolorze, pojawiły się też biało - niebieskie balony. W poszczególnych klasach została przeprowadzona lekcja: Prawa dziecka - Twoje prawa! Wykorzystano prezentację multimedialną, filmiki o prawach dziecka rekomendowane przez UNICEF. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat praw dziecka rozwiązując quizy na platformie Kahoot, najmłodsi wykonali plakaty.
Akcja charytatywna - biegamy dla kobiet
Po raz drugi zachęcamy do włączenia się w akcję charytatywną, której celem jest pomoc Fundacji Onkologicznej. Biegasz? Sam? Z psem? Twoi rodzice biegają? Ten projekt jest dla ciebie. Wystarczy dokumentować treningi (zrzut ekranu, zdjęcie). Zapraszamy!
Akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Dnia 10 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, której przewodnim hasłem były słowa „Z marzeń, walki i znoju powstałaś”. Dzięki inscenizacji mogliśmy przypomnieć sobie dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
17
Podziękowania
W imieniu Szkolnego Koła Caritas oraz Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły za zaangażowanie w zbiórkę produktów spożywczych. Zebrane artykuły zostaną przekazane w okresie przedświątecznym dla potrzebujących osób z naszej miejscowości.
DZIĘKUJEMY!
ANIOŁ BOŻONARODZENIOWY – konkurs plastyczny dla uczniów I - III i wychowanków przedszkola
Cele konkursu:
- kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
- rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci,
- promowanie talentów plastycznych przez umożliwienie prezentacji twórczości dzieci,
- wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze Świętami Bożego Narodzenia przez formy przestrzenne lub płaskie– anioły.
Uczestnicy konkursu:
kategoria I – przedszkole
kategoria II – klasy I-III
Warunki konkursu:
- Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z przedszkola i uczniów szkoły podstawowej.
- Polega na wykonaniu ANIOŁA z dowolnych materiałów: papierniczych, przyrodniczych, odpadowych, włókienniczych, spożywczych, drutów, sznurków itp.
- Anioł może mieć dowolną postać (stojącą, wiszącą, przestrzenną) oraz dowolne wymiary.
- Prace mogą być wykonane indywidualnie lub grupowo.
- Podpisane prace należy złożyć w przedszkolu/szkole do dnia 20 grudnia.
- Prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej przedszkola i szkoły, dla autorów najciekawszych prac przewidziano nagrody rzeczowe.
Ocena prac:
Jury dokona oceny zgłoszonych prac i wyłoni w każdej kategorii wiekowej zwycięzców, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- zgodność wykonanej pracy z hasłem konkursowym,
- inwencja, oryginalność i pomysłowość,
- estetyka wykonania.
Prace zostaną wyeksponowane w przedszkolu/szkole w okresie bożonarodzeniowym, a następnie zwrócone ich autorom.
Liczymy na Waszą pomysłowość!!!
Organizatorzy Konkursu:
Aneta Miś (nauczyciel przedszkola)
Elżbieta Wojturska (nauczyciel plastyki)
Barbara Mroziak (pedagog)
Z potrzeby serca… świąteczna pomoc dla DPS-u w Starej Wsi
„W wychowaniu chodzi właśnie o to,
ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…)
to znaczy, aby umiał być nie tylko z drugimi, ale i DLA DRUGICH…”
Jan Paweł II
Jak co roku w okresie przedświątecznym samorząd szkolny organizuje zbiórkę darów dla najbardziej potrzebujących. W tym roku darem serca chcemy wspomóc podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi. Placówkę tę prowadzą Siostry Służebniczki, opiekując się ponad sześćdziesięcioma dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, niezdolnymi do samodzielnego życia. DPS zapewnia swym podopiecznym całodobową opiekę, zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb bytowych, zdrowotnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych.
Po raz kolejny swoją postawą i zaangażowaniem chcemy udowodnić, że nie jesteśmy obojętni na los chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia. W związku z powyższym organizujemy zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby, które są niezbędne podczas pielęgnacji i opieki osób niepełnosprawnych, a są nimi:
- kosmetyki i artykuły higieniczne (dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pampersy SUPER SENI rozmiar M i L, żele pod prysznic, oliwki do pielęgnacji ciała, płyny do kąpieli, kosmetyki do pielęgnacji SENI – pianki, kremy, chusteczki nawilżane, płyny do płukania jamy ustnej –bezalkoholowe),
- ubrania (w rozm. 120-152, bielizna, skarpetki w rozm. 36-40, piżamy dziecięce i młodzieżowe, getry, podkoszulki, rajstopy 3-9lat, czapki, szaliki, rękawiczki, spinki, gumki, frotki do włosów),
- ubrania w rozmiarze M (bawełniane podkoszulki, dresy),
- koce,
- leki (tran w kapsułkach, witamina D3, maść Linomag),
- zabawki grające (pozytywki), plastyczne zestawy kreatywne,
- słodycze (biszkopty, ciastka, czekolady).
Przygotowane dary (podpisane imieniem i nazwiskiem w celu wyróżnienia za udział w akcji charytatywnej) można składać do 3 XII u pani intendentki lub w sekretariacie szkoły.
Wszystkim ofiarodawcom z góry dziękujemy!!!
#Szkoła Pamięta
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #Szkoła Pamięta. Celem akcji jest pamięć o ważnych dla lokalnej społeczności postaciach, wydarzeniach, miejscach. Uczniowie klasy ósmej odwiedzili groby rozstrzelanych przez hitlerowców w czasach II wojny światowej mieszkańców Medyni oraz stary cmentarz z nagrobkami z końca XIX wieku.
1
Podsumowanie akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa”
20 października zostało zakończone zbieranie zniczy w ramach akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa”. Wszystkie znicze zebrane przez społeczność naszej szkoły zostały odwiezione do Telewizji Rzeszów, skąd zostały przewiezione do Lwowa. Razem z innymi zapłoną 1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim i innych polskich cmentarzach na Ukrainie. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!
Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
Uczniowie kl. I uczestniczą w ogólnopolskim projekcie: „Mała książka – wielki człowiek”
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji jest nauka czytania. Dzięki wyprawce czytelniczej może ona stać się prawdziwą przyjemnością, zachętą do regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak również z udziałem najbliższych - rodziców, dziadków, opiekunów. Wierzymy, że przekazane dzieciom upominki książkowe rozbudzą dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie