• Ekopiknik "Mały krok dla człowieka, wielki krok dla Ziemi"- 24.04.2024

          • Sprawozdanie

            z EKOPIKNIKU – „Mały krok dla człowieka, wielki krok dla Ziemizorganizowanego w Zespole Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej dnia 24.04.2024 r.,
            z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część2) Fundusz Ekologii finansowanego ze środków NFOŚ i GW oraz WFOŚ i GW w Rzeszowie– dofinansowanie
            w formie dotacji w kwocie 8000 zł.
            W wydarzeniu edukacyjno- ekologicznym Ekopiknik uczestniczyła społeczność szkolna- uczniowie, rodzice i mieszkańcy miejscowości. O pikniku informowały ulotki, plakaty oraz ogłoszenia zamieszczone w mediach społecznościowych, a także okolicznościowe dekoracje. Każdy materiał zawierał logo NFOŚ i GW oraz WFOŚ i GW w Rzeszowie.

            Cele Ekopikniku:

            • Edukacja i zwiększenie świadomości na temat ekologii, zdrowego trybu życia oraz ochrony środowiska. Przybliżenie uczestnikom pojęcia zrównoważonego rozwoju i jego znaczenia dla przyszłości naszej planety.

            • Zachęcanie do aktywności fizycznej, działań proekologicznych i zdrowego stylu życia.

            • Promowanie działań proekologicznych: zachęcanie uczestników do zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu, takich jak: oszczędzanie energii, segregacja odpadów, ograniczanie zużycia wody, korzystanie z transportu publicznego, itp.

            • Wspieranie twórczości: zachęcanie do wyrażania swoich myśli i idei poprzez projekty artystyczne, plakaty, prezentacje, które promują zrównoważony rozwój. Promowanie kreatywności i zaangażowania uczestników w konkursach i warsztatach.

            • Budowanie wspólnoty: tworzenie okazji do wspólnych działań, które zbliżą uczestników i zachęcą ich do działania na rzecz wspólnego celu - zrównoważonej przyszłości.

            • Świadome zakupy i konsumpcja: uczestnicy dowiedzą się o wpływie swoich decyzji konsumenckich na środowisko i zdrowie, zwrócenie uwagi i promocja odpowiedzialnych wyborów.

            • Nawiązanie współpracy z PGL Lasy Państwowe, Stowarzyszeniem EKOSKOP, Starym Miastem - Park w celu pogłębienia wiedzy o bioróżnorodności, ochronie przyrody oraz zarządzaniu odpadami.

            • Edukacja społeczności lokalnej: możliwość dyskusji na tematy ekologiczne oraz podzielenia się zdobytą wiedzą z rodzicami, nauczycielami i innymi członkami społeczności, aby zachęcić do zrównoważonych praktyk przyjaznych naturze.

            • Kształcenie postawy globalnego obywatelstwa: promowanie wartości, takich jak: troska o wspólną planetę, szacunek dla różnorodności przyrodniczej i kulturowej, współpraca międzynarodowa w celu osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

            Ekopiknik obejmował szereg działań, m.in.:

            • grupowe warsztaty edukacyjno– informacyjne dla uczniów prowadzone przez zaproszonych gości:

            - warsztaty dla klas III – VI na temat: Znaczenia lasów dla środowiska, różnorodności biologicznej i klimatu. Znaczenie ochrony przyrody i możliwości uczestniczenia w działaniach ekologicznych – przeprowadzone przez pracownika Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, dla 77 uczniów,

            - warsztaty dla klas VI – VII na temat: Ekologia – świadoma konsumpcja – ekoznaki – przeprowadzone przez Stowarzyszenie EKOSKOP z Rzeszowa, dla 36 uczniów,

            - warsztaty dla klas I – IV na temat: Zarządzania odpadami, segregacji odpadów i innych praktyk proekologicznych – przeprowadzone przez Stare Miasto- Park Spółkę z o.o. , dla 82 uczniów,

             

            • podsumowanie konkursów:

            - Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu dla klas IV - VIII (cele: edukacja zdrowotna - zwiększenie świadomości uczniów na temat zdrowego stylu życia, właściwego żywienia i aktywności fizycznej; rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, wspieranie praktyk zdrowotnych wśród uczniów i ich rodzin),

            - Szkolnego Konkursu o Tytuł Mistrzów Wiedzy Ekologicznej dla klas V – VIII (cele: wzmacnianie świadomości ekologicznej, zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, uwrażliwianie na piękno przyrody, promowanie zachowań proekologicznych, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej),

            - Konkursu na Ekoubranko – Twórz i Projektuj Eko – Modę! - dla klas I – VIII (cele: zachęcenie uczniów do twórczego myślenia i projektowania ubrań z odzyskanych materiałów, promowanie świadomego podejścia do mody i recyklingu, wzmacnianie świadomości ekologicznej i kreatywności),

            - Konkursu fotograficznego „Fotka dla Ziemi” dla klas V – VIII (cele: zachęcenie do spostrzegania problemów zanieczyszczenia i degradacji środowiska wokół nas, mobilizacja do podejmowania działań proekologicznych w swoim otoczeniu, stymulowanie kreatywnego myślenia w zakresie dokumentowania i przedstawiania problemów ekologicznych, inspirowanie do poszukiwania rozwiązań i sugestii naprawczych dla zgłoszonych problemów).

            W w/w konkursach łącznie wzięło udział 342 uczestników.

            • nasadzenia drzewek i roślin wokół szkoły,

            • sprzątnie okolic szkoły,

            • zbiórkę surowców wtórnych – baterii i nakrętek za symboliczną roślinkę – w sumie zebraliśmy 182 kg baterii, które odbierze od nas firma REBA z Warszawy oraz 7 worków 120- litrowych nakrętek, które zostały przekazane na cele rehabilitacji chorego dziecka z naszego środowiska,

            • prezentację tematycznych filmów na holu szkolnym na temat: OZE, znaczenia lasów, różnorodności biologicznej,

            • wystawę prac z konkursu fotograficznego oraz ekozabawek,

            • wykonanie tematycznych gazetek szkolnych – „Jak mogę pomóc Ziemi?”, „Jestem przyjacielem Ziemi gdy…”.

            Efekt ekologiczny

            • Cele Ekopikniku, takie jak: edukacja ekologiczna, zachęcanie do aktywności fizycznej i proekologicznych działań, promowanie twórczości i budowanie wspólnoty, zostały osiągnięte poprzez zorganizowanie różnorodnych warsztatów edukacyjno-informacyjnych oraz konkursów.

            • Podsumowanie konkursów, w tym konkursów dotyczących wiedzy o zdrowiu, wiedzy ekologicznej, twórczego projektowania ubrań z odzyskanych materiałów oraz fotograficznego "Fotka dla Ziemi", było doskonałą okazją do wyróżnienia osiągnięć i nagrodzenia zaangażowania uczestników.

            • Działania te nie tylko przyczyniły się do zwiększenia wiedzy uczniów na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale również rozwijały umiejętności pracy zespołowej, kreatywności oraz zaangażowania w działania na rzecz wspólnego dobra, sadzenie drzewek i roślin wokół szkoły, sprzątanie okolic szkoły oraz zbiórka surowców wtórnych przyczyniły się do poprawy stanu środowiska lokalnego oraz promowania postawy proekologicznej w praktyce.

            Ekopiknik był dla uczestników wspaniałą okazją do nauki, zabawy i angażowania się w proekologiczne działania. Efekt ekologiczny tego wydarzenia jest nieoceniony, ponieważ przyczynił się do budowy świadomej i zaangażowanej społeczności, gotowej do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zdrowia. Dzięki Ekopiknikowi uczestnicy nie tylko zdobyli nową wiedzę i umiejętności, ale również stali się aktywnymi obrońcami naszej planety. Wierzymy, że będą podejmować bardziej świadome decyzje konsumenckie i różnorodne działania proekologiczne w swoim otoczeniu.


             

          • Akcja Żonkile

          • Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w Akcji Żonkile. Jest to inicjatywa Muzeum Historii Żydów Polskich mająca na celu pamięć o wydarzeniach w getcie warszawskim, które rozegrały się 19 kwietnia 1943 roku. Tym razem uczniowie klas V - VIII uczestniczyli w zajęciach „Było - nie ma - jest”.

            Uczniowie klasy II również przyłączyli się do Akcji Żonkile.

            Łączynaspamięć#Polin#AkcjaŻonkile#

          • SUKCESY UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY w konkursie: ”ZAWÓD MOICH MARZEŃ”.

          • W dniu 23.kwietnia podczas Powiatowych Targów Edukacyjnych w Łańcucie uczennice klasy VII odebrały nagrody w IX Powiatowym Konkursie Wiedzy o Zawodach: "ZAWÓD MOICH MARZEŃ”.

            ZUZANNA PORADA zajęła I miejsce w kategorii praca plastyczna, WIKTORIA GOLEC i ALICJA KOT - II miejsce w kategorii prezentacja multimedialna.

            Uczennice z rąk Wicestarosty Łańcuckiego Barbary Pilawy - Krauz oraz Dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łańcucie Elżbiety Dolaty otrzymały dyplomy i nagrody.

            Konkurs znajduje się w wykazie’ zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalonych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z możliwością dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.

            Nagrodzonym uczennicom gratulujemy i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

          • Pieczenie pizzy w Ośrodku Kultury - klasa 0

          • W dniu 9.IV. 2024r. nasi uczniowie kl. „0” wybrali się z wizytą do Ośrodka Kultury w Medyni Łańcuckiej. Dzięki uprzejmości p. Elżbiety Kępa i jej wspaniałych pomocników, nasi podopieczni mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowania i pieczenia pizzy.

            Dzieci stworzyły swoją pierwszą i nie powtarzalną pizzę. Radość z powstałego dzieła była nie do opisania! Każda własnoręcznie skomponowana pizza była wyjątkowa i smakowała przepysznie. Dzieci zjadły swój przysmak z wielkim apetytem do ostatniego okruszka.

            Bardzo dziękujemy p. Elżbiecie i Ośrodkowi Kultury w Medyni Łańcuckiej za możliwość wspólnie spędzonego czasu podczas przepysznych warsztatów. DZIĘKUJEMY :)

          • Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

          • Klasa II wzięła udział w akcji  czytelniczej  zorganizowanej w ramach  Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów 2024. Przystanek ZIEMIA.

            Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

             

            Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali czytanych przez nauczycieli fragmentów książek podejmujących tematy dotyczące przyrody i ekologii.

             

            Utrwaleniem zdobytej wiedzy był mini - quiz ekologiczny, który udowodnił, że każdy może być ekologiem, a troska o środowisko nie jest trudna.

             

            Ponadto dzieci miały okazję wziąć udział w eksperymencie dotyczącym oczyszczania wody. Wykazali się również umiejętnościami informatycznymi podczas tworzenia plakatu: „Jak dbać o ziemię”.

             

            Zielony kolor strojów jak również dekoracja klasy nawiązywały do zielonej planety – Matki Ziemi.

             

            Niniejsza inicjatywa miała na celu zachęcić do czytelnictwa, a także wdrożyć uczniów do postaw proekologicznych oraz czerpania przyjemności z kontaktu z otaczającą nas przyrodą.

          • Uwaga konkurs! Fotka dla Ziemi

          • Konkurs fotograficzny

            „Fotka dla Ziemi – co Ty na to”

             

            REGULAMIN

            I. Organizator: Zespół Szkół im. Stanisława Pigonia w Medyni Łańcuckiej

            II. Cele konkursu:

            - zachęcanie uczestników do spostrzegania problemów zanieczyszczenia i degradacji środowiska wokół nich

            - mobilizacja do podejmowania działań proekologicznych w swoim otoczeniu

            - stymulowanie kreatywnego myślenia w zakresie dokumentowania i przedstawiania problemów ekologicznych

            - inspirowanie do poszukiwania rozwiązań i sugestii naprawczych dla zgłoszonych problemów

            III.Termin przeprowadzenia konkursu:

            Zgłaszanie prac konkursowych: do  10.04.2024r.

            Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród: 24.04.2024r.

            IV. Warunki uczestnictwa:

            Uczestnicy konkursu mają przygotować zdjęcia prezentujące zanieczyszczone miejsca wymagające posprzątania lub poprawy stanu środowiska. Każda praca powinna być opatrzona krótkim opisem, w którym uczestnik opisuje miejsce z fotografii, jego problem ekologiczny i sugestię jak można poprawić jego stan.

            V. Ocena prac konkursowych:

            Jury oceni prace pod względem kreatywności, kompozycji, oddania problemu ekologicznego i sugestii naprawczych oraz wytypuje laureatów, którzy otrzymają nagrody i dyplomy. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na holu szkolnym w postaci wystawy.

            VI. Uwagi końcowe:
            1. Sprawy nie ujęte w regulaminie oraz sporne rozstrzyga ostatecznie Organizator.
            2. Organizator zastrzega sobie prawo zmian w regulaminie.

             

            Prace można przesyłać na maila: renataolbrycht.medlanc@gmail.com

          • XXII Konkurs Wielkanocny – Palmy. Pisanki. Stroiki pn. „Wielkanocne Pisanki”

          • W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie wzięło udział 32 wychowanków naszego przedszkola, uczennica kl. II oraz nauczyciel z naszej placówki.

             Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych i obejmował twórców od 3 do 15 lat i powyżej.

             

            W kategorii I (dzieci do lat 6) – nasi wychowankowie zajęli odpowiednie lokaty:

            • II miejsce – Olivier Plizga kl. „0”
            • III miejsce – Jan Szluz kl. „0”

             

            W kategorii IV (powyżej 15 lat) – wyróżnienie otrzymała nasza przedszkolna koleżanka p. Aneta Miś.

             

            Pozostali wychowankowie, którzy uczestniczyli w konkursie:

            • Grupa Muchomorki:

            Karolina Rusinek, Zuzanna Bratek, Antoni Czech, Laura Tracz

            • Grupa Wiewiórki

            Julia Witek, Antoni Stopa, Weronika Pyziak, Kacper Szluz

            • Grupa Sówki

            Marlena Małecka, Iga Brzychc, Julia Ustrzycka, Szymon Małecki, Alicja Grabowska, Aniela Prucnal, Maja Bróż, Marcelina Jeziorek

            • Klasa „0”

            Antonina Michno, Julia Witek, Julia Sołtys, Katarzyna Tomaka, Milena Witek, Magdalena Lech, Lena Dubiel, Zuzanna Kazik, Franciszek Harpula, Miłosz Kot, Szymon Dzierżak, Stanisław Baran, Nikodem Chorzępa, Filip Węgrzyn

            • Klasa II

            Hanna Wysocka

             

            Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały przeznaczone na sprzedaż podczas trwania Jarmarku Wielkanocnego a pozyskane środki zostały przekazane na pomoc dla Łucji Nosek - Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

             

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy a zwycięzcom życzymy dalszych plastycznych sukcesów J 

             

          • Warsztaty z Dziadkami

          • Przed nami radosny czas Świąt Wielkanocnych, dlatego z tej okazji - 20 marca 2024r. - nasze przedszkolaki z klasy „0” wraz ze swoimi babciami i dziadkami spotkali się na wspólnych Warsztatach Wielkanocnych. Z przygotowanych materiałów, powstały piękne wielkanocne ozdoby w postaci pisanek oraz zajączków wielkanocnych. Warsztaty były doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy na temat tradycji Świąt Wielkanocnych,

            miłego spędzenia czasu oraz nawiązania współpracy międzypokoleniowej. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli niezwykle zaangażowani i zadowoleni, aż miło było patrzeć.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój oraz przyczyniła się do jeszcze bardziej owocnego rozkwitu naszej placówki.

          • Wycieczka klas VII i VIII

          • W dniu 15 marca 2024r. odbyła się wycieczka szkolna klasy VII i VIII do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

            Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju, a przede wszystkim poznanie miejsca - Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, który stał się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach.

            Uczniowie podeszli do tego bardzo trudnego tematu z odpowiednią postawą. Wszyscy byli skupieni na słowach przewodników, zwiedzając poszczególne bloki i miejsca. Obrazy i informacje o tym szczególnym miejscu na mapie naszego kraju zostaną na pewno w ich pamięci. Na zakończenie zwiedzania pani przewodnik przywołała słowa byłego więźnia obozu, pana Mariana Turskiego, które wygłosił podczas obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu. Mówił o jedenastym przykazaniu, brzmi ono: „ Nie bądź obojętnym…”. 

          • Podsumowanie szkolnego etapu „Konkursu Informatycznego – Dzień Liczby Pi”

          • W kategorii klas I – III komisja ustaliła następujące wyniki:

            1. Milena Babiarz – kl. III
            2. Stefan Kornalski – kl. II
            3. Szymon Mączka – kl. III

            W kategorii klas IV – VIII wyłoniono I miejsce, które zajął Dominik Ząbek – uczeń klasy VII.

            Pozostali uczestnicy otrzymali dyplom za udział w konkursie.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • KONKURS

          • " MIŁO JEST CHODZIĆ PO LEŚNYCH ŚCIEŻKACH... A WIECIE DZIECI KTO W LESIE MIESZKA?"

            WYCHOWANKI NASZEGO PRZEDSZKOLA : 

            ALICJA GRABOWSKA - LAT 5 I JULIA WITEK - LAT 5

            wzięły udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo

            w Niepołomicach, w którym Julia Witek zajęła I miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


             

          • Dzień Liczby Pi


          •           W związku z przypadającym 14 marca Międzynarodowym Dniem Liczby Pi, w naszej szkole odbyło się dziś gminne wydarzenie edukacyjne „Dzień Liczby Pi”.

            Było to prawdziwe święto  matematyki – przybyło wielu gości, dzięki którym mogliśmy zgłębiać tajniki wykorzystania matematyki w praktyce.

            W wydarzeniu tym uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły, do których dołączyli również uczniowie klas VII i VIII pozostałych szkół z terenu Gminy Czarna wraz z opiekunami.

                      Swoje stanowiska z ciekawymi zadaniami, konkursami a także narzędziami  wykorzystywanymi w codziennej pracy przygotowali przedstawiciele:

            1. MTU Aero Engines Sp. z o.o.

            2. Studenckiego Koła Naukowego Matematyków z Uniwersytetu Rzeszowskiego

            3. Politechniki Rzeszowskej im. Ignacego Łukasiewicza

            4. Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

            5. Podkarpackiego Gospodarstwa Wodnego – „Wody Polskie”

            6. Klubu Krótkofalowców z Rzeszowa.      

                                                                          

                    W obecności Wójta Gminy Czarna Pana Edwarda Dobrzańskiego oraz Wicewójta Pana Marcina Brzychca nastąpiło również podsumowanie „Konkursu Informatycznego – Dzień liczby Pi”.

            Nagrody ufundowane przez MTU Aero Engines otrzymali:

            W kategorii klas I – III

            1. Tymoteusz Wołowiec – Zespół Szkół w Krzemienicy
            2. Milena Babiarz – Zespół Szkół w Medyni Łańcuckiej
            3. Wiktoria Bieda – Zespół Szkół w Woli Małej

            W kategorii klas IV – VIII

            1. Dominik Ząbek – Zespół Szkół w Medyni Łańcuckiej
            2. Piotr Śliż – Zespół Szkół w Zalesiu
            3. Andrii Muranow – Zespół Szkół w Krzemienicy

            Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali małe upominki.

             

            Niewątpliwie było to niezwykłe i ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników, którzy mogli połączyć naukę z zabawą oraz zgłębić nieco tajniki królowej nauk.

             

            Za udział w dzisiejszym wydarzeniu wszystkim serdecznie dziękujemy!

          • Dzień Kobiet

          • Nowa galeria Dzień Kobiet została dodana do albumu fotograficznego

            Miły akcent - uczniowie klasy IV wraz z panią E. Ligą przygotowali kwiaty z bibuły, które następnie rozdawali na holu szkolnym

          • BLISKO TELEFONU - DALEKO OD DZIECKA

          •  

             

            Drodzy Rodzice,

            zachęcamy do zapoznania się z kampanią "Blisko telefonu - daleko od dziecka", która jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Kampania skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.

            W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl

            Dzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:

            - dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,

            - dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,

            - jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej
      • 17 771 26 63
      • Medynia Łańcucka 105, 37-126 Medynia Głogowska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych