• 4 MARCA 2022 roku – XV eliminacje gminne OTWP

• Piętnaste eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  zapobiega pożarom” odbyły się  w  naszym Zespole Szkół im. S. Pigonia. Spotkanie  konkursowe  zostało przygotowane 4 marca 2022 r. (w piątek) przez Zarząd  Oddziału  Gminnego ZOSP RP w Czarnej we  współpracy  z  P. Krystyną  Jurek – nauczycielką naszej szkoły.

W  turnieju  wzięło  udział  28  uczniów – 2 w  I  grupie wiekowej oraz 26 w II. Do  rywalizacji  zgłosili  się  przedstawiciele z  Zespołów Szkół z Czarnej, Krzemienicy, Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Woli Małej i Zalesia.

ZS w Medyni Łańcuckiej godnie reprezentowali: Patryk Lepianka (klasa V), Michał Piersiak (klasa V), Maksymilian Sala (klasa VI),Emilia Siwiec (klasa VII),Jakub Grata (klasa VII), Wiktor Porada (kl. VII). Wszyscy  wykazali  się  profesjonalną wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Maksymilian Sala zdobył I miejsce w II grupie wiekowej i będzie reprezentował gminę Czarna w eliminacjach powiatowych.

Komisja konkursowa w składzie: Zbigniew Jurek, Krystyna Jurek, kpt. Dariusz Kaczor, Halina Golec, Agnieszka Dołęga, Ewa Gaweł, Andrzej Inglot, Katarzyna Wróbel, Jolanta Turek, Mateusz Witek- dokonała oceny prac oraz ustaliła zwycięzców:

a) w I grupie wiekowej (klasy I – IV szkoły podstawowej)

I miejsce – Patrycja Lęcznar – ZS w Czarnej,

II miejsce – Kamil Pięciak – ZS w Czarnej,

b) w II grupie wiekowej (klasy V – VIII szkoły podstawowej)

I miejsce – Maksymilian Sala – ZS w Medyni Łańcuckiej,

II miejsce – Jan Peszko – ZS w Krzemienicy,

III miejsce – Kinga Kornak – ZS w Zalesiu.

Po podsumowaniu pracy zawodników ogłoszono wyniki, rozdano dyplomy i nagrody  ufundowane  ze  środków  Urzędu  Gminy w Czarnej.

Dla uczestników rywalizacji konkursowej członkowie OSP Medynia Łańcucka przygotowali krótką prezentację i przykłady praktycznego wykorzystania specjalistycznego sprzętu pożarniczego.

Spotkanie przebiegło  w  spokojnej  i życzliwej atmosferze. Uczestnikom gratulujemy chęci zdobywania nowej wiedzy i umiejętności oraz zdobytych wyników.

• Solidarni z Ukrainą

• Dnia 17.03.2022r. z inicjatywy samorządu uczniowskiego obchodziliśmy  dzień solidarności z narodem ukraińskim uciemiężonym przez wojnę. Uczniowie przygotowali krótki program okolicznościowy, którego przesłaniem było wołanie o pokój.

• Dziecięcy telefon zaufania

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, pod którym także dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim).

• Kontrola Rodzicielska!!!

• W związku z nasilającymi się przypadkami nieporozumień i konfliktów koleżeńskich sprowokowanych niewłaściwym użytkowaniem internetu (gry on –line, komunikatory), prosimy rodziców o kontrolę aktywności dzieci w sieci, reagowanie i rozwiązywanie zaistniałych między dziećmi sytuacji problemowych.

Informujemy, że dzieci przychodzą do szkoły z nagromadzonymi emocjami, które przynoszą z domu,a które bezpośrednio wynikają z interakcji w internecie. Emocje te bezpośrednio odzwierciedlają się w zachowaniach agresywnych, które obserwujemy na gruncie szkolnym, a które skutkują pogarszającymi się między dziećmi relacjami, odbijają się na ich zdrowiu psychicznym i wynikach  w nauce.

Prosimy o zrozumienie, iż szkoła ma ograniczone możliwości w zakresie skutecznego zapobiegania nadużyciom i niepożądanym zjawiskom z udziałem dzieci w internecie. Państwo, jak rodzice jesteście odpowiedzialni  za kontrolę Waszych dzieci w zakresie użytkowania mediów elektronicznych i bierzecie odpowiedzialność za ewentualne sytuacje problemowe. To Państwo posiadacie kompetencje w zakresie ograniczania dzieciom dostępu do internetu i jeśli zauważacie, że ma on negatywny wpływ na Wasze dziecko (wywołuje nerwowość, agresję, obniżony nastrój, spadek motywacji do nauki) podejmujcie stosowne kroki, aby temu przeciwdziałać.