• Kontrola Rodzicielska!!!

          • W związku z nasilającymi się przypadkami nieporozumień i konfliktów koleżeńskich sprowokowanych niewłaściwym użytkowaniem internetu (gry on –line, komunikatory), prosimy rodziców o kontrolę aktywności dzieci w sieci, reagowanie i rozwiązywanie zaistniałych między dziećmi sytuacji problemowych.

            Informujemy, że dzieci przychodzą do szkoły z nagromadzonymi emocjami, które przynoszą z domu,a które bezpośrednio wynikają z interakcji w internecie. Emocje te bezpośrednio odzwierciedlają się w zachowaniach agresywnych, które obserwujemy na gruncie szkolnym, a które skutkują pogarszającymi się między dziećmi relacjami, odbijają się na ich zdrowiu psychicznym i wynikach  w nauce.

            Prosimy o zrozumienie, iż szkoła ma ograniczone możliwości w zakresie skutecznego zapobiegania nadużyciom i niepożądanym zjawiskom z udziałem dzieci w internecie. Państwo, jak rodzice jesteście odpowiedzialni  za kontrolę Waszych dzieci w zakresie użytkowania mediów elektronicznych i bierzecie odpowiedzialność za ewentualne sytuacje problemowe. To Państwo posiadacie kompetencje w zakresie ograniczania dzieciom dostępu do internetu i jeśli zauważacie, że ma on negatywny wpływ na Wasze dziecko (wywołuje nerwowość, agresję, obniżony nastrój, spadek motywacji do nauki) podejmujcie stosowne kroki, aby temu przeciwdziałać.

          • WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

          •  

            W nas jest mnóstwo lęku, smutku, złości, rozpaczy… Tuż obok nas, w obliczu tych wszystkich wydarzeń są nasze dzieci.
            Jak je wspierać? Jak się o nie troszczyć?
             I (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?

             

            1. Rozmawiaj i stwórz do tego przestrzeń. To ważne, byśmy rozmawiali z dziećmi, pytali, czy mają pytania, zapewnili, że chcemy z nimi rozmawiać i odpowiadać na pytania.

            2. Nazywaj i akceptuj emocje. Wszystkie.

            3. Bądź uważny na katastrofizację.

            4. Bądź uważny na zmiany w zachowaniu dziecka.

            5. Wyłącz wiadomości w TV.

            6. Poczucie bezpieczeństwa – najważniejsze jest BYCIE razem.

            7. Zwyczajność.

            8. Zadbaj o swój dobrostan psychiczny.

             

            1. Rozmawiaj i stwórz do tego przestrzeń. To ważne, byśmy rozmawiali z dziećmi, pytali, czy mają pytania, zapewnili, że chcemy z nimi rozmawiać i odpowiadać na pytania.

            Dzieci uczęszczają do placówek, mają kontakt z innymi dziećmi. Dzieci ze sobą rozmawiają, słuchają otaczającego świata. Dowiedzą się o wojnie, usłyszą słowo wojna. To niezwykle ważne byśmy my – rodzice, ważni dorośli byli osobami od których dzieci będą otrzymywały informacje oraz osobami, które będą korygowały informacje zasłyszane poza domem. Ważne, by nazwać, co się dzieje i nazwać dlaczego wokół nas- dorosłych tak często pojawia się temat wojny w Ukrainie.

            Oczywiście język powinien być dostosowany do wieku dziecka i opierać się o fakty, na które dziecko jest gotowe.

            „W Ukrainie rozpoczęła się wojna. To znaczy, że prezydent Rosji podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Ludzie z Ukrainy walczą i jest to niebezpieczne. Martwimy się o nich”,

            „Ludzie rozmawiają o wojnie w Ukrainie, martwią się o ludzi, którzy tam mieszkają, smucą się i złoszczą, bo wojna jest zła”.

             

            2. Nazywaj i akceptuj emocje. Wszystkie.

            Dzieci będą doświadczać mnóstwo emocji. To niezwykle ważne (zawsze, a teraz szczególnie), by się nimi zaopiekować i zaakceptować każdą emocję.

            Zaprzeczanie, przykrywanie i udawanie, że „nic się nie dzieje”, może przepełniać niepokojem, kiedy świat wokół mówi o zagrożeniu i dorośli i dzieci mają w sobie niepokój.

            Często wspierające jest podzielenie się, że i my doświadczamy trudnych emocji.

            „Widzę, że się boisz. Kiedy słyszymy o wojnie czujemy strach, bo nasz umysł odczytuje te słowa jako zagrożenie i wysyła nam o tym sygnał. To zrozumiałe. Też tak mam.”

            „Martwisz się o babcię swojej przyjaciółki. Opowiedziała Ci, że mieszka tam, gdzie jest wojna. Rozumiem to. Jestem przy Tobie.”

            To ważne, by dzieci mówiły o uczuciach. Bardzo. Bo tłumienie, chowanie to…cierpienie. To, co niewypowiedziane, chowa się „do środka”. Męczy, dusi, przytłacza.

            Stąd tak ważne jest stworzenie przestrzeni do mówienia o uczuciach, która wejdzie do waszego codziennego schematu dnia. Uważność na uczucia i otwarcie przestrzeni do rozmowy np. pytania Jak się czujesz?”, „Jak się dziś czułaś?”, „Jakie emocje cię odwiedziły?” lub kreatywne metody pokoloruj serce z emocjami – jakie dzisiaj uczucia je wypełniały.

             

            3. Bądź uważny na katastrofizację. U siebie u i dziecka.

            Skup się na tu i teraz. Wokół nas jest wystarczająco dużo trudnych informacji. Gdy czujemy lęk mamy tendencję do zniekształcania myśli i przewidywania dodatkowej katastrofy. Ważne, by być uważnym na komunikaty, które kierujemy do dziecka i do innych wokół.

            Komunikaty: „Zaczyna się od Ukrainy, a potem może iść do Polski”, „To tylko początek. Będzie trzecia wojna światowa” itp. One nie pomagają. Nie wiemy jak będzie. Dla dzieci, zbyt dużo to, co jest. Nie dokładajmy.

            Pytajmy dzieci: co o tym wiesz? Co myślisz? Czym się martwisz.

            Dziecko: Jasiu powiedział, że Putin zaatakuje też Polskę”

            Odpowiedz: „Na ten moment Putin zaatakował Ukrainę. Nie ma żadnych informacji mówiących o tym, że chce zaatakować Polskę. Jestem przekonana, że Jasiu też takich nie posiada”

            Nie kłam, nie obiecuj tego, czego nie jesteś pewien.

            Czy padnie pytanie: „Czy w Polsce będzie wojna?” Z dużym prawdopodobieństwem padnie. TU i TERAZ. To, co wiemy, dostosowane do dziecka + maksimum bezpieczeństwa. „Na ten moment wojna jest tylko na Ukrainie. Nie ma żadnych informacji mówiących o tym, że Putin chce zaatakować Polskę. Polska ma wsparcie innych Państw, ma z nimi umowę i jeżeli ktokolwiek chciałby nas skrzywdzić inne państwa, i jest ich bardzo dużo, obiecały, że nam pomogą”.

             

            4. Bądź uważny na zmiany w zachowaniu dziecka. Dzieci w różny sposób mogą przetwarzać trudne informacje.

            Mogą być bardziej zamyślone, rozkojarzone, spięte, częściej się złościć. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, czego nie widać. Pod tzw. „trudnym” zachowaniem, przeważnie kryje się cierpienie - myśli, emocje, doświadczenia, z którymi dziecko nie może sobie poradzić.

            Jeżeli obserwujemy nowe, niepokojące zachowanie u dziecka warto nazwać to, co widzimy oraz okazać empatię i troskę.

            Zdarza się, że pojawia się pytanie - czy nazywać zachowanie; to, co jest „na wierzchu”? Często dzieci wręcz czekają, aż dorosły powie „Widzę twój niepokój i strach. Wiem, że to skutek czegoś trudnego” W jaki sposób mówić do dzieci, gdy dostrzegamy niepokojące zachowania? „Widzę, że w ostatnim czasie jesteś często zamyślony. Mam wrażenie, że coś cię martwi.” „Zauważyłam że trudno Ci kontrolować złość. Domyślam się, że sporo Cię przytłacza.”

             

            5. Wyłącz wiadomości w TV. Nie włączaj kanałów informacyjnych w TV przy dziecku. W aucie ustaw radio, gdzie leci wyłącznie muzyka.

            Rozmawianie, o tym co się dzieje nie oznacza, że mamy pokazywać dzieciom obrazy wojny. To, co widzimy w telewizji jest często tak trudne, że sami nie mieścimy. Obrazy strzelania, bombardowania, cierpienie ludzi są dla dzieci za trudne, nie są w stanie tego przetworzyć.

            Postaraj się zadbać o filtrowanie treści na YouTube i zabezpieczenie w telefonie stron informacyjnych. I tu moja prośba do szkół i nauczycieli – zadbajcie o to samo.

             

            6. Poczucie bezpieczeństwa – najważniejsze jest BYCIE razem. Zapytaj siebie: co mogę zrobić, by dać sobie i mojemu dziecku maksimum bezpieczeństwa? Jak być blisko?

            Bezpieczeństwo jest przede wszystkim w domu. Poczucie bezpieczeństwa tworzymy my. To co się dzieje jest trudne, dzieci mogą spotkać się z trudnymi informacjami, ale to na ile będą się czuły bezpiecznie, zależy przede wszystkim od nas.

            Każdy z nas potrzebuje bezpieczeństwa. To podstawowa potrzeba każdego człowieka. Informacje o wojnie mogą je naruszyć, stąd istotne, by troszczyć się o tę potrzebę i dać sobie bliskość.

            Przytulanie, bycie razem, zaplanowanie więcej wspólnego czasu, zabawa …i zwyczajność. To ma znaczenie. Ogromne.

             

            7. Zwyczajność. Normalność, zwyczajność, rutyna – to pomaga.

            To cenne, by wdrożyć dodatkowe rytuały (np. wspomniane relaksację, czy ćwiczenia oddechowe), ale to nie oznacza, że mamy przeorganizować dzień, codziennie robić godzinne medytacje, zamiast jeździć na zajęcia z robotyki. Przeciwnie. Szczególnie wtedy, gdy jest trudno, potrzebujemy troszczyć się o zwyczajność, o codzienność i toczyć zwyczajne życie.

             

            8. Zadbaj o swój dobrostan psychiczny. 

            Troszcz się o siebie, proś o pomoc partnera/partnerkę, stwórz sobie przestrzeń wsparcia, stabilny, zaopiekowany rodzic to podstawa

          • SOLIDARNI Z UKRAINĄ!!!

          • Szanowni Mieszkańcy

            Ogłaszamy zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną.

            Co jest potrzebne?

            - żywność z długim terminem ważności: cukier, makarony, konserwy, kawa, herbata, mąka, ryż, kasze, słodycze, itp.

            - śpiwory, koce, ręczniki,

            - środki medyczne: plastry, środki opatrunkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, itp.

            - środki higieny osobistej, pampersy i środki higieniczne dla dzieci.

             

            Zebrane produkty zostaną przekazane do punktu zbiórki w Łańcucie, skąd będą przewiezione na Ukrainę.

            Zbiórka będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy szkoły, a zebrane produkty sukcesywnie będą przewożone do punktu zbiórki w Łańcucie.

             

            DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM  ZA  DAR SERCA

          • Jak stworzyć COŚ z NICZEGO?

          • To problem postawiony przed uczniami kl. IV, którzy poprzez współpracę, zaangażowanie i innowacyjne pomysły zaprojektowali i stworzyli ciekawe konstrukcje, zabawki i wynalazki. Warsztaty, w których wzięli udział miały na celu rozwój kreatywnego myślenia oraz umiejętności społeczno – komunikacyjnych. Warsztaty były jednym z zadań innowacji pedagogicznej: „SP! Serce i Pomoc” wprowadzonej w kl. IV.

          • INFORMACJA DLA RODZICÓW

          • W związku z rozporządzeniem MEiN z dnia 26 stycznia 2022 roku w/s czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty informuję, że:

            1. do ferii zimowych, czyli do 11 lutego 2022r. przedszkole oraz klasy I-IV uczą się w szkole,
            2. klasy V-VIII do 11 lutego 2022r. pozostają na edukacji zdalnej. Wszystkie lekcje i zajęcia pozalekcyjne prowadzone są zdalnie na platformie Teams.

            Od 27 lutego 2022r. planowany jest powrót wszystkich klas do nauki stacjonarnej.

          • Półkolonie zimowe z Edukido

          • Trwają zapisy na półkolonie zimowe. Zajęcia i opieka będą trwać w godzinach 7:30 - 16:30. 

            Zapewniane są:

            - 3 posiłki dziennie,

            - nadzór Kuratorium Oświaty,

            - ubezpieczenie NNW,

            - przejazdy i bilety wstępu w cenie.

            Półkolonie będą odbywać się w Krasnem, Łańcucie, Rakszawie, Głogowie Małopolskim i Rzeszowie. 

            Przygotowany został atrakcyjny program:

            ✅ zajęcia z klockami LEGO i robotami,

            ✅ warsztaty i eksperymenty naukowe,

            ✅ zajęcia artystyczne i konkursy,

            ✅ kino, wycieczka,

            ✅ gry ruchowe, zabawy na świeżym powietrzu,

            ✅ planszówki , XBOX.

            ✅ wiele, wiele innych.

            Ceny i rabaty:

            ✔️ 100 zł - rabat za zapisanie się na dwa turnusy

            ✔️ 50 zł - za polecenie kolejnego klienta (otrzymuje również osoba, która została polecona)

            ✔️ 50 zł - rabat dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

            %Rabaty nie łączą się.

            Organizatorem półkolonii jest Edukido - zajęcia z klockami podkarpackie 

          • Życzenia Bożonarodzeniowe

          • Pokój na ziemi ludziom,

            a w niebie cisza gwiazd,

            grają anieli,

            świat się chlebem dzieli.

            Świat ma dziś świąteczny blask …

            Pięknych i radosnych świąt,

            Pełnych rodzinnego ciepła

            oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

            życzy Dyrekcja , Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy

            Zespołu Szkół w Medyni Łańcuckiej

          • INFORMACJA DLA RODZICÓW

          • Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 informuję, że:

            1) Uczniowie szkoły podstawowej przechodzą na edukację zdalną w terminie:
                 20.12- 22.12  oraz  3.01- 5.01.2022r

            2) Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/ 2022:

            • 23.12.- 31.12.2021 – zimowa przerwa świąteczna
            • 6. 01. 2022. - dzień ustawowo wolny
            • 7.01.2022 – dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktyczno- wychowawczych

            3) Na wniosek Rodziców uczniów kl. I- III /złożony do 17.12., u wychowawcy/, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w dniach: 20.12- 22.12 oraz 3.01.- 5.01. oraz 7.01.2022-  szkoła zapewni opiekę świetlicową.

            4) Przedszkole pracuje bez zmian, w trybie stacjonarnym.
             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej
      • 17 771 26 63
      • Medynia Łańcucka 105, 37-126 Medynia Głogowska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych