• #SzkołaPamięta 2023

          • W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Szkoła pamięta. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w historii ogólnokrajowej i lokalnej.

            Uczniowie zapalili znicze w miejscu uświęconym krwią ludzi, którzy oddali własne życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą w 1943 roku, przy pomniku w hołdzie pomordowanych mieszkańców parafii Medynia Głogowska przez nazistów, na mogiłach rozstrzelanych przez Niemców mieszkańców Medyni, oraz na starym cmentarzu, na którym znajdują się nagrobki z XIX wieku

          • "Spotkanie ze Świętym"

          • Przygotowując się do Uroczystości Wszystkich Świętych, samorząd naszej szkoły wraz z opiekunami zorganizowali akcję: "Spotkanie ze Świętym". Młodzież i dzieci przedstawiły postacie świętych przez ciekawy strój i przybliżenie ich życiorysów. Przez taniec i radosną atmosferę, "bo każdy święty chodzi uśmiechnięty" wszyscy poczuli się przez chwilę jak w niebie. Mogliśmy spotkać Maryję i św. Józefa, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Franciszka, św. Weroniki, św. Jadwigi, św. Kingi i wielu innych świętych. Dzieci i młodzież przez dźwięki muzyki śpiewały na chwałę Pana Boga. "Niebiańskie Party" były dla dzieci inspiracją do poznania życiorysów świętych Kościoła Katolickiego i zachętą do naśladowania ich. Poprzez zorganizowanie takiej akcji, chcieliśmy przypomnieć, że Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to w polskiej tradycji czas zadumy i refleksji nad śmiercią i życiem wiecznym, a nie straszenie świecącą dynią czy wampirami. Pamiętajmy, że każdy wierzący powołany jest do świętości.

          • Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych

          • Uczniowie naszej szkoły - Aleksandra Malec, Alicja Kot, Zofia Szymańska oraz Tymoteusz Brzychc laureatami etapu powiatowego Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych: "Porozmawiajmy o uzależnieniach". Uczniowie wystąpili w krótkiej scence profilaktycznej, której przesłaniem była zachęta do życia bez nałogów oraz dokonywania odpowiedzialnych decyzji. Ponadto ukazana została siła przyjaźni, dzięki której jesteśmy w stanie przetrwać najbardziej trudne i bolesne doświadczenia.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim.

          • Finał akcji "Światełko dla Łyczakowa"

          • W Telewizji Rzeszów odbył się dziś, tj. 24 października, podkarpacki finał akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". W akcję zaangażowała się również, już po raz kolejny nasza szkoła. W tym roku udało się zebrać w sumie ponad 30 tysięcy białych i czerwonych zniczy, w tym będzie 52 znicze z naszej szkoły. 1 listopada wszystkie zapłoną na polskich nekropoliach między innymi we Lwowie, Strzelczyskach i Mościskach.
            Wszystkim, którzy podarowali znicze serdecznie dziękujemy!

          • Światełko Pamięci dla Łyczakowa

          • Ruszyła akcja Światełko Pamięci dla Łyczakowa. To koordynowana przez Telewizję Rzeszów zbiórka białych i czerwonych zniczy, które 1 listopada zapłoną na polskich grobach na Ukrainie. Mimo trwającej wojny akcja jest kontynuowana.   Dzięki niej znicze z Polski 1 listopada płoną na tysiącach polskich grobów za wschodnią granicą - na Cmentarzu Łyczkowskim, Janowskim i na Orlętach, ale też m.in. w Jaworowie, Strzelczyskach i Pnikucie.

            Zachęcamy uczniów do przynoszenia do szkoły zniczy w kolorze białym i czerwonym, do 22 października 2023r. Znicze zostaną przewiezione do oddziału TVP Rzeszów, a stamtąd na Ukrainę.

          • Wizyta w remizie OSP Medynia Łańcucka

          • W dniu 12 października, na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa, uczniowie klasy 8 odwiedzili remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Medyni Łańcuckiej. Dziękujemy bardzo druhowi Mateuszowi Witkowi za przekazaną wiedzę o zagrożeniach, trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków oraz prezentację obiektu i sprzętu.

          • Dzień Nauczyciela :)

          • Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej im. S. Pigonia był wydarzeniem, o którym będziemy chcieli długo pamiętać. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczyta akademia, którą przygotowali opiekunowie samorządu uczniowskiego - ks. Marcin Stachnik i P. Roman Bernat wraz z uczniami. W ciekawy sposób zostały przedstawione sylwetki poszczególnych pedagogów. Następnie odbył się kokurs „najlepszy belfer w Medyni Łańcuckiej”. Nauczyciele zdobywali kolejne statuetki wyprzedzając między innymi księżną Kate czy Bruce’a Lee.

            Kolejno głos zabrała P. Dyrektor składając życzenia pomyślności, odczytała również list skierowany przez Wójta Gminy Czarna P. E. Dobrzańskiego. Później przyszła kolej na życzenia od Rady Rodziców, które przekazała P. Marta Fołta - przewodnicząca RR.

            W tym dniu zostały wręczone nagrody, które uczniowie zdobyli w konkursie na temat Komisji Edukacji Narodowej.

            Ponadto P. Krystyna Jurek, P. Elżbieta Wojturska oraz P. Renata Olbrycht zostały uhonorowane nagrodą Wójta Gminy Czarna. P. Ewa Kmieć, P. Elżbieta Nawojska, P. Ewa Kmieć oraz ks. Marcin Stachnik otrzymali Nagrodę Dyrektora.

            Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za pamięć o swoich nauczycielach i wychowawcach.

          • Konkurs na temat Komisji Edukacji Narodowej

          • W 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się
            konkurs wiedzy na jej temat. Uczniowie wykazali się wiedzą na wysokim poziomie. Zostali
            nagrodzeni dyplomami i nagrodami.
            I miejsce: Lena Kawalec i Julia Sieńko z klasy VIII
            II miejsce: Tymoteusz Brzychc i Daniel Uryć z klasy VII
            III miejsce: Natan Chmiel i Natan Witek z klasy VI
            GRATULACJE dla wszystkich uczestników!

          • Zapraszamy na Nauczycielski Challenge!

          • Pod tą nazwą kryje się konkurs z nagrodami dla nauczycieli i uczniów!

            Wystarczy wypełnić krótki test, składający się z pytań z przedmiotów humanistycznych i ścisłych . Rywalizacja podzielona jest na grupy wiekowe, tak aby każdy mógł odpowiadać na pytania adekwatne do posiadanej wiedzy.

            Nauczycielski Challenge rozegrany zostanie w dniach 13-16.10.2023 r. Udział jest bezpłatny. Test można rozwiązać przez przeglądarkę lub w bezpłatnej aplikacji ZDAY do pobrania z:

            Google Playhttps://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1

            App Storehttps://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl

            Wydarzenie odbywa się z okazji tak zwanego Dnia Nauczyciela, czyli Święta Edukacji Narodowej. Konkurs adresowany jest do nauczycieli oraz uczniów podstawówek i szkół średnich. 

            Za najlepsze wyniki przewidziano nagrody: dla uczniów zestawy klocków Lego oraz gadżety ZDAY, natomiast nauczyciele otrzymają bony zakupowe. Szczegóły wydarzenia oraz regulamin konkursu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/nauczycielski-challenge/

            Dołącz do świętowania Dnia Edukacji Narodowej! 

            Pobierz aplikację ZDAY i weź udział w rywalizacji o atrakcyjne nagrody! 

          • Zdrowe kanapki

          • Pogadanka higienistki szkolnej o znaczeniu zdrowego śniadania dla prawidłowego rozwoju dzieci w ramach programu edukacyjnego,,Moje dziecko idzie do szkoły ".

          • Znamy wyniki prawyborów parlamentarnych i prareferendum!

          • Prawybory parlamentarne i prareferendum odbyły się w naszej szkole we wtorek 10 października. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły oddawali swoje głosy na komitety wyborcze oraz odpowiadali na cztery pytania referendalne. Oto wyniki:

             

            1. PRAREFERENDUM

            Uprawnionych do głosowania: 104 osoby

            Głosy oddało: 57 osób

            Głosy unieważnione: 7

             

            Frekwencja: 54%

             

            Normalny Kraj: 24% co daje 111 mandaty

            Prawo i Sprawiedliwość: 22% co daje 101 mandaty

            Nowa Lewica: 20% co daje 92 mandaty

            Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 14% co daje 65 mandaty

            Koalicja Obywatelska: 8% co daje 37 mandaty

            Progu wyborczego nie przekroczyły komitety:

            Bezpartyjni Samorządowcy: 4%

            Konfederacja Wolność i Niepodległość: 4%

            Polska Jest Jedna: 2%

            Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: 0%

            Ruch Dobrobytu i Pokoju: 2%

             

            2. PRAREFERENDUM

            Uprawnionych do głosowania: 104 osoby

            Głosy oddało: 57 osób

            Głosy unieważnione: 3

             

            Frekwencja: 51,9%

            Pytanie 1:

            Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

            Tak: 6 głosy 11%

            Nie: 48 głosy 88%

             

            Pytanie 2:

            Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

            Tak: 15 głosy 27,7%

            Nie: 39 głosy 72,2%

             

            Pytanie 3:

            Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

            Tak: 1 głos 1,8%

            Nie: 54 głosy 100%

             

            Pytanie 4:

            Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

            Tak: 8 głosy 14,8%

            Nie: 45 głosy 83,3%

             

            Komisja:

            Lena Kawalec

            Amelia Świtalska

          • Sprawozdanie z wycieczki nad Solinę

          • 28 września 2023 roku odbyła się pierwsza w tym roku, wycieczka szkolna, nad Solinę. Wzięli w niej udział uczniowie z klas IV-VIII wraz z opiekunami.

            Zbiórka była zaplanowana przed budynkiem naszej szkoły o godzinie  6.40. Kiedy autokar został sprawdzony przez policję, wsiedliśmy, zapięliśmy pasy i ruszyliśmy.

            Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 10. Zatrzymaliśmy się na parkingu, z którego było widać zaporę i budynek, skąd wychodziła kolejka gondolowa. Udaliśmy się tam i zostaliśmy podzieleni na grupy, po czym wsiedliśmy do gondol. Przejazd był niesamowity. Krajobraz wraz  zaporą solińską był niezwykle piękny, a z góry wszystko wyglądało bardzo malowniczo.

            Kiedy wysiedliśmy, przewodniczka zabrała nas do parku „Tajemnicza Solina”. Podczas zwiedzania, natrafiliśmy na stworzenia, zwane „czadami”. Przypominały gnomy bądź krasnoludy, tylko że w przeciwieństwie do nich, nie były włochate. W parku znaleźliśmy też gigantyczne olbrzymy. Zwiedzanie, podczas którego nauczyliśmy się między innymi władać mieczami, grać na bębnach, szukać złota w rzece, trwało trzy i pół godziny. Na koniec zjedliśmy obiad.

            Kolejną atrakcją był spacer po zaporze solińskiej, która waży dwa miliony ton.  To jedna z największych i najważniejszych  budowli hydrotechnicznych w Polsce. Znajduje się na rzece San, około 80 km na południe od Rzeszowa. Budowa zapory w Solinie rozpoczęła się w 1960 roku i trwała blisko 9 lat. Ta wysoka na 82 metry, betonowa tama, spiętrza wody Sanu do wysokości 60 metrów, na potrzeby elektrowni wodnej. Zainstalowano tu cztery turbiny, które wytwarzają prąd, wykorzystując energię kinetyczną spadającej ponad 40 metrów wody. Jest to elektrownia szczytowo-pompowa, a Jezioro Solińskie jest swoistym akumulatorem energii elektrycznej. 

            Po wspólnym zdjęciu na zaporze przyszedł czas na pamiątki. Około 15.30 wszyscy wsiedli do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Przed godziną  18.00 dotarliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice.

            Według nas wycieczka była świetna! Mogliśmy lepiej poznać zasadę działania elektrowni wodnej w Solinie  oraz podziwiać krajobraz bieszczadzki wczesną porą jesienną. Nie zapomnimy także o parku „Tajemnicza Solina”. Warto było pojechać.

            Natan W. Filip K., uczniowie klasy 6

             

            Sprawozdanie było pisane w ramach lekcji j.polskievo pod kierunkiem p. E. Wojturskej

          • Otwarcie Ekopracowni

          •  W dniu 2 października 2023 r. nastąpiło w naszej szkole uroczyste otwarcie nowoczesnej Ekopracowni OZE. Głównym celem realizacji tego przedsięwzięcia finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest rozpowszechnianie edukacji ekologicznej, podnoszenie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych. Dzięki utworzeniu ekopracowni wyposażonej w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne uczniowie zyskali przyjazne miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych i do realizacji inicjatyw na rzecz ochrony środowiska w przyszłości. 

            Wśród gości, którzy przybyli, aby razem z nami świętować, byli: Pan Kazimierz Gołojuch – Poseł na Sejm RP, Pan Adam Skiba - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Pan Edward Dobrzański - Wójt Gminy  Czarna, Pan Marcin Brzychc – Zastępca Wójta Gminy Czarna, Pani Marta  Fołta – Przewodnicząca Rady Rodziców, ks. Proboszcz Adam Kaczor, ks. Wikary Marcin Stachnik oraz pracownicy urzędu gminy w Czarnej. Rolę gospodarza pełniła pani dyrektor Halina Golec. Oficjalne rozpoczęcie funkcjonowania Ekopracowni, zapoczątkowało symboliczne przecięcie wstęgi oraz wystąpienie pani Dyrektor i gości. Następnie ksiądz Adam Kaczor - proboszcz parafii Medynia Głogowska, zgodnie z tradycją, dokonał uroczystego poświęcenia klasopracowni.

            Teraz uczniowie, rodzice i zaproszeni Goście, mogli w spokojnej atmosferze zobaczyć naszą nową, piękną salę oraz na przygotowanych stanowiskach zapoznać się z różnego rodzaju sprzętami i pomocami dydaktycznymi zakupionymi w ramach projektu.

                     Bardzo cieszymy się z tego wydarzenia i jeszcze raz dziękujemy!!!

          • Szkolny konkurs wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

          • Regulamin Szkolnego konkursu wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

             

            § 1. Postanowienia ogólne

            1. Organizator: Zespół Szkół w Medyni Łańcuckiej.

            2. Mając na uwadze kultywowanie wartości patriotycznych i obywatelskich, obchodzenie świąt narodowych i realizację podstawy programowej klas VIVIII szkół podstawowych oraz przypadające w roku szkolnym 2023/2024 ważne rocznice historyczne szkoła zachęca uczniów pod opieką nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie historycznym. Głównym tematem konkursu jest 250. rocznica uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej.

            3. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV - VIII Zespołu Szkół w Medyni
            Łańcuckiej. Tematykę konkursową stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.

            4. Cele ogólne konkursu:

            • realizacja podstawy programowej i priorytetów MEiN w zakresie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich uczniów;
            • popularyzacja wiedzy na temat ważnych wydarzeń historycznych i związanych z nimi bohaterów;
            • rozwijanie poczucia wspólnoty narodowej i promowanie aktywnego obchodzenia świąt narodowych;
            • tworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń między nauczycielami realizującymi
              zadania konkursowe.

            5. Cele szczegółowe: 

            • wzbudzenie zainteresowania epoką, w której powołano KEN oraz przybliżenie postaci wybitnych Polaków związanych z jej działalnością;
            • poznawanie miejsc związanych z funkcjonowaniem KEN form jej upamiętnienia(w szczególności rozpoznawanie miejsc i obiektów na fotografiach);
            • upowszechnianie wiedzy na temat roli i działalności Komisji Edukacji Narodowej;
            • podnoszenie umiejętności oraz wzbogacenie wiedzy uczniów w zakresie wyszukiwania, selekcji i korzystania z różnych źródeł historycznych.

            Konkurs zrealizowany zostanie 11 października 2023 r., będzie miał formę testu, 

            Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi 13 października 2023r.

             

             § 2. Rekrutacja do konkursu

            Rekrutacja do konkursu odbywa się poprzez zgłoszenie przez ucznia chęci udziału w konkursie do 10 października 2023r.

            Każda klasa może zgłosić do konkursu od jednego do dwóch zespołów
            uczniowskich. Do zespołu wchodzi dwóch uczniów.

             

            § 3. Zasady udziału w konkursie

            Zespoły uczniowskie rozwiązują test. Zadania testowe sprawdza nauczyciel historii. Konkurs wygrywa zespół, który zgromadził najwyższą liczbę punków z testu. 

             

            § 4. Zadania konkursowe

            Zadania konkursowe będą w formie testu. Uczniowie będą rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte, będą też zadania polegające na rozpoznaniu miejsca bądź postaci na fotografii.

             

            § 5. Organizacja

            Konkurs odbędzie się w szkole 11 października 2023 r., o godzinie 13.30 do godziny 14.30 (60 minut).

            Test będzie sprawdzany przez komisję konkursową powołaną przez Dyrektora Szkoły. Przewidziane są nagrody rzeczowe dla pierwszych trzech drużyn.

             

            Załącznik nr 1: Zakres tematyczny konkursu:

            https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Edukacji_Narodowej 

            https://agad.gov.pl/?page_id=946 

            https://www.up.krakow.pl/studia/690-uniwersytet/obchody-250-rocznicy-powolania-ken/5476-komisja-edukacji-narodowej 

            https://twojahistoria.pl/encyklopedia/kalendarium/co-sie-zdarzylo-14-pazdziernika/ 

            https://historia.org.pl/2014/06/12/komisja-edukacji-narodowej-problemy-i-wyzwania-edukacyjne/ 

          • WPŁYW CZYTANIA  NA  ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

          • Redukcja stresu – czytanie redukuje poziom stresu. Książki wymagają skupienia, pochłaniając  uwagę redukują bodźce zewnętrzne. 

            Wzmocnienie więzi – wspólne czytanie może być formą spędzania czasu wolnego. Dziecko słuchając naszego głosu czuje się bezpieczne i zrelaksowane.

            Kształtowanie osobowości – książki pomagają w nazywaniu i rozumieniu emocji. Osoby częściej czytające mają wyższe kompetencje społeczne i bardziej rozwiniętą zdolność empatii. Podczas lektury dzieci wczuwają się w sytuację bohaterów, przewidują konsekwencje ich zachowań i decyzji.

            Poprawa koncentracji – w świecie obrazu i przeróżnych bodźców, koncentracja dzieci zostaje zaburzona. Zdobywanie wiedzy i umiejętności wymaga stałej uwagi na jednej czynności. Najlepszym treningiem koncentracji jest skupienie się na czytaniu ciekawej książki.

            Wychowanie  dobierając odpowiednie książki kształtujemy poglądy dzieci. Uczymy postaw moralnych, przekazujemy wzory zachowań. Dziecko zdobywa umiejętność samooceny, uczy się odróżniać prawdę od kłamstwa, rozwija empatię, kształtuje własne poczucie humoru.

            Budowanie pewności siebie - osoby, które dużo czytają, chętniej wyrażają swoje zdanie. Mają wyrobiona potrzebę weryfikacji tego, co słyszą, kto ma rację i jak należy postępować. Są bardziej pewne siebie i asertywne.

            Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia - wyobraźnia  to jedno z najważniejszych narzędzi dziecka, służących jego rozwojowi i poznawaniu świata. Czytanie książek wymaga ciągłego pobudzania wyobraźni, więc jest świetnym  treningiem.

            Rozwijanie języka – czytana i słuchana literatura pozwala znacząco zwiększyć zasoby językowe i podnosi kompetencje lingwistyczne. Czytanie książek ułatwia nabywanie kompetencji związanych z gramatyką i ortografią.

             

            BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA DO KORZYSTANIA Z KSIĘGOZBIORU ZAKUPIONEGO W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

             

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej
      • 17 771 26 63
      • Medynia Łańcucka 105, 37-126 Medynia Głogowska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych